Korsan Firmalardan Korunun!

Taşınmak ağır bir iştir. Eğer profesyonel ve dürüst bir firma ile anlaşırsanız endişeleriniz yarı yarıya azalır. Ancak korsan bir firmayla anlaşmak zaten stresli bir süreç olan taşınmanın stresini arttırır ve sorunlara yol açar.

Korsan Firma Nedir?

Bir korsan nakliyat şirketi müşterilerine çeşitli sözler vererek onları ikna eden taktikler benimser ancak aslında o sözler iş başlayana kadardır.

Korsan Firmalardan Nasıl Korunabilirim?

Bu firmaların yetki belgeleri genellikle sahtedir. Bu yüzden arkadaşlarınız, komşularınız ve tanıdıklarınız tarafından tavsiye edilen nakliyat firmalarını tercih etmenizde yarar vardır. Yeditepe Nakliyat her zaman tavsiye edilen bir nakliyat firması olmuştur.

Gerçek olamayacak kadar iyi görünen fırsatlara dikkat edin, bu masum müşterileri kendilerine çekmek için kullanılan en yaygın yöntemdir. Bunun yerine kurumsal olan 3-4 firmadan tahmini fiyat almanız daha güvenlidir. En kötü senaryolara hazırlıklı olmak için değerli eşyalarınızın listesini tutun çünkü eşyalarınız taşınma sırasında kaybolabilir veya çalınabilir. Bu gibi durumlarda önce kayıp eşyalarınızı firmadan almaya çalışabilirsiniz. Eğer sonuca ulaşamazsanız polise başvurabilir, ulaştırma bakanlığına şikayette bulunabilir veya tüketici haklarına şikayet edebilirsiniz.

Asla nakit olarak büyük mevduat ödemeyin. Belirlediğiniz firma sizden teminat istediğinde bu teminat, kararlaştırılan tutarın %10-15’ini geçmemelidir.

Her şeyin yazılı olduğundan emin olun. Taşıma sözleşmesi, tahmini ücretler ve vergiler, envanter sayfası ve taşınması zorunlu olan bu tür belgeler. Tüm belgeler eksiksiz ve düzgün imzalanmış ve damgalanmış olmalıdır.

Eksik veya boş belgeleri asla imzalamayın. Belgeyi iyice inceleyin ve bir şeyi anlamadığınız takdirde açıklama istemekten çekinmeyin.

Bir önceki fatura hasar görmüş veya yanlış yerleştirilmiş veya başlangıçta tahmin ettiğinden daha fazla öğeye sahip olduğunuzdan, evden eve nakliyat şirketi sizden yeni bir fatura imzalamanızı istediğinde dikkatli olun. Gözden geçirilmiş bir tahmin talep edin ve taşıma başlamadan önce ‘her ikinizin de’ imzalamasını sağlayın.

Sadece biraz önlem taşınma sürecinizin keyifli ve stressiz olmasını sağlayacaktır.